Haber

RTÜK’ten seçim yasaklarına ilişkin açıklama

Türkiye 31 Mart 2024’te yerel seçimlere girmeye hazırlanıyor…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yerel seçimlerde uygulanacak seçim yasaklarına ilişkin hatırlatmalarda bulundu.

Yüksek katılımın beklendiğini kaydeden RTÜK, bazı uyarılarda bulunarak, seçim atmosferinde ve yoğun seçim gündeminde yayıncıların zaman zaman kuralları ihlal ettiğinin altını çizdi.

PROPAGANDA 30 MART’TA BİTTİ

Seçimlere katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların, 1 Ocak 2024 tarihinden 30 Mart 2024 saat 18.00’e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görsel propaganda yapabileceklerini hatırlatan, RTÜK’ün açıklaması şöyle;

“Medya hizmet sağlayıcılarının 1 Ocak 2024 tarihinden 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59’a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.

Bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek şekilde küçük referandum gibi isimlerle yazılı, sözlü ve görsel medya ve yayınlar, kamuoyu araştırmaları, anketler, varsayımlar, bilgilendirmeler aracılığıyla yayın yapılması ve iletişim telefonlarının oy verme gününden önceki 10 gün içerisinde rastgele dağıtılması yasaktır.

Bu süre dışında yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması oldukça önemlidir.

Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmayı hangi kuruluşun yaptığının, denek sayısının ve araştırmayı kimin finanse ettiğinin açıklanması zorunludur.

Özellikle haber bültenleri ve haber programlarında ne adaylar ne de yayın moderatörleri veya yorumcular, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine veya seçime katılacak adaylara yönelik iftira veya aşağılayıcı suçlamalarda bulunamaz.

Ayrıca yayınlarda ülkemizin demokratik kurumlarını, güvenlik birimlerini ve belli bir seçmen kitlesini hedef alan, aşağılayıcı veya eleştiri sınırlarını aşan yorum ve ifadelere yer verilmemelidir.

Bu süreçte yayıncılar ve muhabirler evrensel basın meslek ilkeleri ışığında hareket etmeli, hiçbir adayı alenen desteklememeli, taraf tutmamalıdır.

Özgür basının objektif yaklaşımıyla hareket etmek ve seçmeni manipüle edecek yayınlardan kaçınmak esastır.

“Bu vesileyle, yaklaşan seçimler öncesinde yoğun bir çalışma yürüten ve yukarıda sayılan kurallara uyan tüm medya mensuplarımıza başarılar diliyor, özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.”

KAYNAK: HABER7

habersarkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu